Institute of Journalism and Social Communication

YT | FB | PL/EN

Uniwersytet Wrocławski

Słowa bez granic. Studencka nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki

Idea projektu

Od trzech lat Studenci Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego współpracują z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Wręczają odrębne studenckie wyróżnienie jednej z 10 nominowanych książek.

 

W tym roku Studencka Nagroda będzie miała wyjątkową oprawę i stanie się częścią wydarzeń Europejskiej Stolicy Kultury. Naszego Laureata przedstawimy 16 maja na uroczystej Gali Słowa bez Granic, którą zorganizujemy w Narodowym Forum Muzyki.Z tygodnia na tydzień uczestnicy zajęć będę prezentowali swoje opinie na temat nominowanych reportaży. Opublikujemy recenzje i omówienia kolejnych książek nagrane w ramach specjalnego cyklu audycji radiowych. Krótkie wypowiedzi będą próbą krytycznej analizy, która pokaże, że wybór był przemyślany, ale i niełatwy.

 

Dyskusje studentów o literaturze bywają burzliwe. Żadna książka nie może liczyć na pełną akceptację całej grupy. Czasem głosy są tak podzielone, jakby uczestnicy sporu mówili o różnych publikacjach – jednej wybitnej, drugiej słabej. Polemiki wzbudzają prawdziwe emocje. Analizujemy i interpretujemy. Szukamy argumentów i przekonujemy się nawzajem. Wydarzeniu Słowa bez Granic towarzyszyć będzie przegląd filmów dokumentalnych, na który zapraszamy od 5 kwietnia do Kina Nowe Horyzonty.  

 

W poprzednich latach laureatami Studenckiego Jury Nagrody im. Kapuścińskiego byli Mark Danner za Masakrę w El Mazote. Opowieść o deprawacji władzy (w przekładzie Krzysztofa Umińskiego) oraz Magdalena Grzebałkowska za książkę Beksińscy. Portret podwójny. Nad wyborem tegorocznego zwycięzcy dyskusja trwa – zarówno w Warszawie, jak i we Wrocławiu. Dotąd werdykty Jury profesjonalnego i studenckiego różniły się. Czy tak będzie również w tym roku? We Wrocławiu zwycięzcę poznamy 16 maja, a w Warszawie werdykt zostanie ogłoszony 20 maja.

Dodatkowe informacje

  • szczegółowe informacje: link
  • facebook: link
  • nominacje 2017: link
  • nominacje 2018: link