Institute of Journalism and Social Communication

YT | FB | PL/EN

Uniwersytet Wrocławski

Monika Braun

| Współpracownik

Contact

Office hours

O mnie

Z wykształcenia aktorką (ukończyłam Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej), z zawodu nauczycielką technik aktorskich i wystąpień publicznych (trenerką i coachem), z pasji kulturoznawczynią i badaczką ludzkich zachowań, a także pisarką. Zajmuję się również copywritingiem, projektowaniem publicznych dyskusji, konferencji i spotkań firmowych. W Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego pracuję od 2000 roku jako wykładowca technik medialnych, autoprezentacji oraz metod prezentacji osobistej. Prowadzę także z zajęcia z technik autoprezentacji i retoryki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Przez kilka lat współpracowałam z Dolnośląską Szkołą Wyższą.

Jako trener szkolę w zakresie prezentacji o prezentacji multimedialnych, autoprezentacji, retoryki, technik wystąpień publicznych i etykiety w biznesie (dziennikarzy i prawników, banki, firmy ubezpieczeniowe, firmy motoryzacyjne i telekomunikacyjne, firmy zajmujące się produkcją urządzeń elektronicznych, itp.). Współpracowałam między innymi z: Okręgowymi Izbami Radców Prawnych we Wrocławiu i Łódzi, Ringier Axel Springer Polska, PKO Bank Polski, Microsoft Polska Spółka z o.o., Polkomtel S.A., SigmaKalon Deco Polska Sp. z o.o., Ericsson Sp. z o.o., Nissan Poland, Bayer Sp. z o.o., Compensa Życie SA., Nokia Poland, Volksbank Leasing Polska SA., Generali TU S.A., Stoen, TU Gerling, Polsko-Niemiecką Izbą Przemysłowo-Handlową.

 

Obszary badawcze

Głównym kierunkiem mojej pracy jest zastosowanie metod scenicznych w innych zawodach. Szczególnie specjalizuję się w technikach kształtowania wizerunku, retoryce, emocjonalnych aspektach komunikacji oraz związkach body-language z technikami wywierania wpływu. Badam ludzkie zachowania – ciało, głos oraz werbalne i niewerbalne aspekty komunikacji – jako narzędzia wywierania wpływu w kontaktach zawodowych.

Wszyscy jesteśmy aktorami. Im lepiej gramy swoje życiowe role, tym większe mamy szanse osiągnąć to, czego pragniemy. Wywieranie wrażenia oraz wpływanie na innych są znaczącymi elementami ludzkiej egzystencji, a celowe kształtowanie zachowań jest jednym z najdoskonalszych narzędzi skutecznego działania we wszystkich profesjach. Zawodowstwo w tej dziedzinie polega na świadomości własnych działań, ich swobodzie i wyrazistości. Tego właśnie uczę podczas moich szkoleń, tak projektuję prezentacje i konferencje.

 

Zainteresowania

Co mnie ciekawi?

  • Neurologiczne i psychologiczne źródła pracy aktora
  • Socjologiczne, antropologiczne i kulturowe konteksty interakcji międzyludzkich
  • Historia, a szczególnie genealogia i dzieje mojej rodziny

Czym jeszcze się zajmuję?

  • Uprawiam biegi na średnim dystansie (półmaraton)
  • Trenują ashtanga-jogę
  • Tańczę tango argentyńskie

Czego nie robię?

  • Nie poświęcam czasu sprawom, które mnie nie ciekawią
  • Nie należę do żadnej organizacji
  • Nie jem mięsa