Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej

IG | YT | PL/EN

Uniwersytet Wrocłaawski

Dziennikarstwo muzyczne (specjalność nieoferowana od roku akademickiego 2023/2024)

Studia

O specjalności

Opis
Studia na specjalności dziennikarstwo muzyczne przygotowują do pracy w charakterze dziennikarza i komentatora szeroko pojętej kultury muzycznej. Szczególny nacisk kładzie się na wiedzę z zakresu pop-kultury i historii muzyki oraz szerokie kompetencje dziennikarza muzycznego (mówienie, pisanie, występowanie przed kamerą), umożliwiające podjęcie pracy w każdym medium oraz w charakterze ambasadora kultury popularnej. 

Charakterystyka studiów
Kierunek ten przygotuje do pełnienia zawodu dziennikarza muzycznego oraz innych zawodów związanych z mediami muzycznymi, a także z szeroko pojętą komunikacją społeczną (m.in. culture management). Oprócz wiedzy dotyczącej samych mediów, ich funkcjonowania i zasad działania podczas studiów uzyskacie Państwo niezbędny zasób wiedzy ogólnej, umożliwiający pracę w mediach. 

Warsztat
Program studiów w znaczącej części wypełniony jest zajęciami warsztatowymi, a do Państwa dyspozycji pozostają profesjonalne studia radiowe, telewizyjne i fotograficzne. Kompetencje związane z pracą w roli dziennikarza muzycznego, menedżera zarządzającego kulturą muzyczną doskonalą specjaliści i praktycy związani z przemysłem muzycznym oraz pokrewnymi mediami.

Program
W programie znajdują się przedmioty teoretyczne, które pogłębiają i porządkują wiedzę na temat historii i teorii muzyki, dziennikarstwa muzycznego, muzyki popularnej, nade wszystko jednak dominują przedmioty warsztatowe związane z szeroko pojętym dziennikarstwem muzycznym w prasie, radiu, TV i Internecie, fonografią, produkcją muzyczną, zarządzaniem muzyką w mediach czy pracą z kamerą i mikrofonem.

Absolwenci
W ramach studiów na specjalności dziennikarstwo muzyczne student zdobywa wiedzę i praktyczne kompetencje pozwalające na wykonywanie zawodów w obszarze: dziennikarstwa muzycznego w mediach tradycyjnych (prasa, radio, telewizja) , dziennikarstwa muzycznego on-line , produkcji muzycznej , zarządzania muzyką , organizacją imprez muzycznych, promowania muzyki , prezenterki muzycznej .