Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej

IG | YT | PL/EN

Uniwersytet Wrocłaawski

PREMIERA: Język ukrycia. Zapisany socjolekt gejów

Informacje

Między słowami i między drzewami – między Innymi – funkcjonowały przestrzenie ukrycia, o których wiedzieli tylko wybrani mężczyźni. Geje, nazywający siebie w latach 80. i 90. XX wieku ciotami i pedałami, stworzyli tuż obok normatywnego seksualnie społeczeństwa alternatywny świat, który – kształtując się głównie w miejskich szaletach, na dworcach i w parkach – pozostawał poza ogólnospołeczną świadomością. Tomasz Łukasz Nowak rekonstruuje w "Języku ukrycia" zmilczaną powszechnie rzeczywistość homoseksualnych mężczyzn, mających wspólną historię, język i estetykę. Ta monografia to również brakujący do dziś element historii oraz tak ważny, szczególnie w ostatnim czasie, głos w edukacji związanej z szeroko pojętymi dyskursami wykluczenia.

Książka "Język ukrycia" niewątpliwie zainteresuje badaczy i badaczki języka, komunikacji społecznej i mediów oraz gender i queer studies, a także osoby, które, podążając za autorem, chcą odkryć nieistniejący już językowy świat polskich gejów z lat 80. i 90. XX wieku.

 

Z recenzji prof. dr hab. Małgorzaty Kity:

Autor z talentem tworzy procedury porównawcze i z subtelnością, czasem też z brawurą wprowadza je w praktykę badawczą. […] Książka Tomasza Łukasza Nowaka przyczynia się wydatnie do rozwoju „lawendowej lingwistyki”. Przyjęta przez Autora perspektywa oglądu reprezentuje „językoznawstwo otwarte”, z rozmachem dialogujące z innymi dyscyplinami humanistyki podejmującymi temat różnorodności i inności człowieka. W istocie mówi On o samoświadomości człowieka i grupy, a to stanowi podstawowe pytanie humanistyki. Daje pozytywną odpowiedź na inne, pojawiające się wcale nierzadko pytanie: Czy humanistyka jest – jeszcze – potrzebna?.

 

Szczegóły

Autor:
Tomasz Łukasz Nowak

Wydawnictwo:
TAiWPN UNIVERSITAS

Księgarnia:
link

Media

Dzięki dogłębnemu przyjrzeniu się językowi używanemu przez represjonowaną grupę, książka pozwala zrozumieć, dlaczego jest on tak ważnym narzędziem w opisywaniu oraz tworzeniu tożsamości. Pokazuje też, jak z narzędzia opresji może stać się źródłem siły. W opisanym przez Nowaka dyskursie słowa obraźliwe, takie jak „pedał” czy „ciota”, ulegają przekształceniu, często z zacięciem humorystycznym, przez co tracą na sile i odbierają władzę tym, którzy używali ich jako broni.

dr Łukasz Muniowski,  Szuflada.net

 

Trzeba mieć intelektualny polot, żeby napisać pracę o języku i stworzyć interesujący i frapujący obraz przemian, i uprzedzeń społecznych. Tak się w „Języku ukrycia” wydarza. Jak przystępnie i z fantazją, ale także z naukowym uporządkowaniem otwiera ta książka oczy na obszary życia, w jakich „inność” może pęcznieć językowo, a następnie władać myślami.

Mich Pabian, Czytacz Szperacz

 

Dla tych, którzy łączą zainteresowanie tematyką gejowską oraz językiem ta praca to prawdziwa gratka. (...) Jak można było się spodziewać, opowieść o języku, obficie poprata cytatami ze źródeł, staje się opowieścią po prostu o naszej historii.

Piotr Klimek, Replika (86/2020)

 

Nowak wykonał olbrzymią robotę grzebiąc w archiwaliach, szperając w nieistniejących już magazynach (...) czy zinach. Nowak napisał książkę ważną, książkę uzupełniającą ogromną lukę i robi to całkowicie rzetelnie. Marzyłoby mi się, by teraz wziął i napisał coś popularnonaukowego, niech robi zamieszanie, niech ludzie widzą, że ci geje, te cioty i pedały były od zawsze i od zawsze miały swój własny język.

 Za dużo czytam