Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej

YT | FB | PL/EN

Uniwersytet Wrocłaawski

Zaproszenie: Publikowanie po przełomie cyfrowym. Konferencja naukowa

Zaproszenie

Szanowni Państwo,

zapraszamy do udziału w konferencji naukowej Publikowanie po przełomie cyfrowym, organizowanej przez dwa instytuty Uniwersytetu Wrocławskiego:  Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa. Odbędzie się ona w dniach 20–22 listopada 2019 roku we Wrocławiu.

 

Podczas konferencji chcemy zastanowić się nad współczesnymi formami publikowania i przemianami, jakie zaszły w tej dziedzinie w ostatnich dekadach. Spróbujemy prześledzić, jak pod wpływem nowych technologii zmienia się obieg informacji i rynek wydawniczy. Będziemy starali się określić zarysowujące się tendencje.

 

Informatyzacja przekształca naszą rzeczywistość, atrofii ulegają instytucje kultury kształtujące się od czasów Gutenberga, a na znaczeniu zyskują nowe kanały dystrybucyjne. Możliwości korzystania z nowych narzędzi komunikowania wpływają na sytuację wydawców i status dystrybutorów treści. Wraz z digitalnymi technologiami ewoluują upodobania „człowieka czytającego”. Refleksja badawcza w kręgu humanistyki zdaje się nie nadążać za dynamicznie postępującymi przeobrażeniami.

Nie mamy wątpliwości, że w czasie jednej konferencji nie zdołamy opisać stanu rzeczy, ani nie uchwycimy znaczenia zmian jakie pod wpływem przełomu cyfrowego zachodzą w tradycyjnym obiegu wydawniczym. Sądzimy jednak, że nie możemy czuć się zwolnieni od próby diagnozy i zrozumienia, w jaki sposób proces technologizacji wpływa na transformację humanistyki.

W dyskusji nie powinno zabraknąć głosu praktyków – przede wszystkim wydawców i informatyków. Wyniki naszych badań pragniemy skonfrontować z doświadczeniami uczestników z innych krajów.

 

Zapraszamy do udziału w konferencji i liczymy na śmiałą, interdyscyplinarną debatę.

Szczegóły

Strona konferencji naukowej:
http://publikowanie.uni.wroc.pl/

Termin przyjmowania zgłoszeń:
15.10.2019 r.

Termin konferencji:
20–22.11.2019 r.