Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej

YT | FB | PL/EN

Uniwersytet Wrocłaawski

Festiwal Wachlarz – czym jest esencja podróżowania?

Wachlarz

16 i 17 czerwca 2018 r. we Wrocławiu odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Wachlarz, jednego z największych w Polsce spotkań podróżników, reporterów, fotografów i ludzi ciekawych świata. Jego tematem przewodnim jest „Esencja”.

– Esencję rozumiemy jako powrót do korzeni podróżowania, zwrócenie się ku naturze w swoich podróżach, poznawanie innych kultur czy wreszcie podróż w głąb samego siebie – podkreśla Kamila Kowalewska, odpowiadająca za koordynację festiwalu.

Na tegorocznym Wachlarzu usłyszymy m.in. Marka Tomalika, podróżnika, publicystę i pasjonata Australii, który przybliży sytuację Aborygenów, Kamilę Kielar, podróżniczkę, która zmierzy się z tematem etyki w górach, czy Aleksandra Dobę, który jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki dzięki sile własnych mięśni, opowiadającego o tym, dlaczego właściwie robi to, co robi. Pierwszego dnia festiwalu odbędzie się 16 prelekcji podróżników, reporterów i twórców, przygotowanych specjalnie na Wachlarz oraz nawiązujących do tematu przewodniego edycji. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa zdjęć podróżników wraz z ich komentarzami, dlaczego właśnie te fotografie kojarzą im się ze słowem „esencja”.

A czym jest esencja dla tegorocznych prelegentów Wachlarza? – Magda Jończyk, która opowie o Himalajach, uważa, że jest to smakowanie życia w najprostszych jego przejawach, obserwowanie codzienności, spotkania z ludźmi, rozmowy, które nadają wędrówkom prawdziwego smaku. Natomiast dla Karoliny Kani, która zaprezentuje Nową Kaledonię z punktu widzenia pracy etnologa, esencja jest pragnieniem poznania. – Pogłębionego, uważnego, przepełnionego zainteresowaniem, ciekawego, ale nie ciekawskiego, dążącego do zrozumienia. W takim poznaniu pomaga spotkanie z drugim człowiekiem, miejscem, rzeczą, z samym sobą. O tym, jak inni prelegenci zinterpretują esencję, dowiemy się już 16 czerwca w Operze Wrocławskiej.

– Wachlarz to festiwal inny niż wszystkie. Pomysł na niego narodził się w 2013 roku, kiedy wymyśliliśmy sobie regularne spotkania ze społecznością – osobami, które chcą od podróży czegoś więcej niż tylko przemieszczania się z punktu A do punktu B. Chcieliśmy dać im wiedzę potrzebną do poznawania świata oraz narzędzia, które pomagają go pokazać i zrozumieć. Tak narodził się pomysł na spotkania i warsztaty – mówi Anna Górnicka, pomysłodawczyni i organizatorka Festiwalu Wachlarz. – Wachlarz od samego początku wyróżnia formuła – każda edycja ma swój temat przewodni, a wszystkie prezentacje trwają 18-20 minut. Takie podejście pozwala nam wydobyć z każdej historii prawdziwą esencję – dodaje Górnicka.

Festiwal Wachlarz to jednak nie tylko pasjonujące prelekcje, lecz także warsztaty, które odbędą się 17 czerwca. – Chcemy pomóc naszej społeczności zdobyć praktyczne umiejętności, które może wykorzystać podczas swoich podróży lub przy rozwijaniu pasji – wskazuje Kowalewska.

W tym roku odbędą się warsztaty z reportażu, blogowania, tworzenia wideo oraz fotografii. Poprowadzą je eksperci w swoich dziedzinach. – Marcin Kącki, redaktor „Dużego Formatu”, podczas reporterskich warsztatów pokaże, jak rozmawiać i pisać, by nie krzywdzić bohaterów naszych reportaży. Rafał Hetman, autor bloga CzytamRecenzuje.pl, przedstawi, jak wyjść z niszy, zbudować popularność bloga i stworzyć silną markę. Marcin Mossakowski, autor podróżniczo-filmowego bloga www.livealife.pl, zaprezentuje zabiegi pomocne w tworzeniu wideo zapierającego dech w piersiach, a fotoreporter Wojciech Grzędziński, laureat m.in. World Press Photo, Sony World Photography Awards i Grand Press Photo, odsłoni tajniki fotoreportażu.

Ponadto w tym roku, po raz pierwszy na Wachlarzu, zostaną zorganizowane spotkania dla najmłodszych o tematyce podróżniczej. Anna Jaklewicz poprowadzi warsztaty archeologiczne, a Michalina Kupper przybliży dzieciom kulturę Aborygenów. Oba spotkania odbędą się dla dwóch grup wiekowych – 4-7 i 8-11 lat.

Dodatkowe informacje

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na stronie wydarzenia. Bilety są do nabycia tutaj: link.