Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej

IG | YT | PL/EN

Uniwersytet Wrocłaawski

Seminarium: Towards development of mediatization research III

Seminarium

15. listopada 2019 roku odbyło się seminarium specjalizacyjne Towards development of the mediatization research III, organizowane przez Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Akademia Europaea Wroclaw Knowledge Hub, które w tym roku poprowadził prof. Andreas Hepp z Uniwersytetu w Bremen.

 

Prof. Andreas Hepp jest członkiem Academia Europaea afiliowanym przy Centrum Badań nad Mediami, Komunikacją i Informacją (ZeMKI) na Uniwersytetcie w Bremen. Specjalizuje się w teorii mediów i komunikowania, szczególnie w badaniach nad mediatyzacją, komunikacją międzykulturową, praktykami cross-medialnymi i datafikacją. Jestem autorem m.in. „The Mediated Construction of Reality” (z Nickiem Couldrym, Polity 2016), Transcultural Communication” (Wiley 2015), “Culture of Mediatization” (Polity 2013) oraz “Deep Mediatization” (Routledge 2020).

Spotkanie miało charakter zamknięty i warsztatowy, do którego wprowadzenie stanowił wykład zaproszonego eksperta. W tym roku temat przewodni stanowiły datafikacja i media cyfrowe. Dyskutowano projekty badań z zakresu mediatyzacji sfery publicznej, praktyk dziennikarskich, religii, sportu, dzieciństwa, życia rodzinnego. W tegorocznym spotkaniu wzięli udział badacze reprezentujący ośrodki akademickie z Wielkiej Brytanii, Australii, Polski, Rosji, Rumunii i Estonii.

Główną ideą przyświecającą seminariom jest stworzenie okazji do zamkniętego spotkania badaczy mediatyzacji i intensywna wymiana opinii, wynikająca z wcześniejszego przygotowanie w oparciu o przesłane przez wszystkich uczestników materiały. Podczas spotkania dominuje feedback i konsultacje, podczas gdy wystąpienia czy prezentacje ograniczone są do minimum.

 

Zachęcamy do zapoznania się z fotorelacją (aut. Wojciech Duszyński).