Institute of Journalism and Social Communication

IG | FB | PL/EN

Uniwersytet Wrocławski

Wiosenny trening blind footballu

W trakcie meczu kibice milczą (choć przy takich emocjach wcale nie jest to proste), by zawodnicy mogli skoncentrować się na piłce, usłyszeć, gdzie jest i kto ją prowadzi. Piłka ma bowiem w sobie dzwoniące elementy. Dalej, za bramką przeciwnika, staje przewodnik, który naprowadza swojego atakującego, żeby ten wiedział, w którym kierunku strzelać. Broniącym z kolei kierunek podpowiada bramkarz. W końcu – żeby zawodnicy na siebie nie wpadali, każdy, kto jest w pobliżu piłki, prócz prowadzącego, musi krzyczeć "Voy!", co z hiszpańskiego znaczy: "Idę!".

O tym, jak ważna i trudna zarazem jest współpraca, i swoista komunikacja na boisku w trakcie meczu blind footballu przekonali się Studentki i Studenci drugiego roku ze specjalności "dziennikarstwo sportowe", którzy w ramach przedmiotu "Sport osób z niepełnosprawnością" uczestniczyli w wiosennym treningu w Dolnośląskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących we Wrocławiu. Trener, pan Lubomir Prask, wraz ze swoimi zawodnikami przygotowali ćwiczenia i zadania – wcale proste! – z którymi nasi sportowcy poradzili sobie doskonale (na co z nieukrywaną dumą patrzył prowadzący zajęcia – dr Tomasz Łukasz Nowak). Zmagania z piłką mogą Państwo oczywiście zobaczyć na zdjęciach poniżej oraz na krótkich video-relacjach na FB Instytutu.

*Ideą zajęć "Sport osób z niepełnosprawnościami" jest zapoznanie Studentek i Studentów specjalności: "dziennikarstwo sportowe" z wybranymi dyscyplinami oraz specyfiką treningów i zawodów, by w (niedalekiej) przyszłości mogły/li samodzielnie projektować merytoryczne przekazy medialne. A zaznaczmy, że tych w polskich mediach jest wciąż niewiele. Dodatkowo takie wydarzenia jak trening blind footballu, towarzyszące mu bezpośrednie rozmowy z trenerem i zawodnikami oraz wymiana doświadczeń prowadzą do zawiązywania dłuższych relacji sportowo-medialnych i wzajemnego wsparcia.