Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej

YT | FB | PL/EN

Uniwersytet Wrocłaawski

Szkolenie dla studentów II roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej

Szanowni Państwo,

w ramach grantu otrzymanego z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju możemy Państwu zaproponować szkolenie zatytułowane „Warsztat pisania reportażu”. Szkolenie jest przeznaczone dla studentów II roku studiów licencjackich kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna (obydwu trybów: stacjonarnego i niestacjonarnego). W przypadku wolnych miejsc na szkolenie mogą zapisać się także studenci innych roczników.

Szkolenie będzie prowadzone przez nasze instytutowe małżeństwo reporterskie: Joannę Morowiecką, która zajmie się pracą terenową związaną z tworzeniem reportażu, i Jędrzeja Morawieckiego, który będzie z Państwem pracował nad tekstami.

Celem warsztatów jest stworzenie tekstów gotowych do publikacji.

Szkolenie kończy się otrzymaniem certyfikatu.

Liczba miejsc jest ograniczona (15 osób). Liczy się kolejność zgłoszeń.

Zajęcia będą się odbywać według poniższego terminarza:

· 02 marca, 8:30-11:45 (mgr Joanna Morawiecka)

· 09 marca, 8:30-11:45 (mgr Joanna Morawiecka)

· 16 marca, 8:30-11:45 (mgr Joanna Morawiecka)

· 23 marca, 8:30-11:45 (mgr Joanna Morawiecka)

· 30 marca, 8:30-11:45 (dr hab. Jędrzej Morawiecki)

· 18 maja, 8:30-17:00 (dr hab. Jędrzej Morawiecki)

Osoby chcące wziąć udział w szkoleniu proszone są o wypełnienie poniższego formularza do 28.02.2023 roku:

https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=-b5xKxM7MkS19B9awieNDEsr-82r6nNEtU3971AdSEdURVU1QlhZWTJCNFJFMjFEMlNCRFNVOEU2TyQlQCNjPTEu

Informacje o prowadzących:

Joanna Morawiecka – antropolożka, wykładowczyni, dziennikarka. Absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UWr oraz Studium Doktoranckiego Wydziału Nauk Społecznych UWr. Badaczka polskiego środowiska filmowego. Tworzy i współtworzy reportaże radiowe. Pracowała w Polskim Radiu Wrocław. Współpracowała m.in. z I i II Programem Polskiego Radia, Studiem Reportażu i Dokumentu PR, a także z Muzeum Współczesnym we Wrocławiu. Współpracuje z CK Zamek w Poznaniu. Współtworzy zespół Dziennikarzy Wędrownych. Na stałe związana z Instytutem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UWr. Pochodzi z Ząbkowic Śląskich, mieszka i pracuje głównie we Wrocławiu.

 

Jędrzej Morawiecki - od roku 1998 publikował reportaże w „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”, oraz „National Geographic”. Współpracował również z I i III programem Polskiego Radia, Radiem Zet oraz Polską Sekcją Radia BBC. Jest laureatem nagród literackich za opowiadania - w Warszawie, Lęborku, Kędzierzynie-Koźlu, Gdańsku (UG), jego książka "Łuskanie światła" otrzymała nominację do nagrody im. Beaty Pawlak w 2011 roku. Natomiast w roku 2012 książka "Krasnojarsk zero" (współautor: Bartosz Jastrzebski) otrzymała właśnie

nagrodę im. Beaty Pawlak, a w roku 2013 - nominację do nagrody Ambasador Nowej Europy. Jest współautorem filmu dokumentalnego „Syberyjski przewodnik” (wraz z Maciejem Migasem). Film otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich na Krakowskim Festiwalu Filmowym, a także wyróżnienie w Lublinie (Rozstaje Europy), Srebrną Iglicę we Wrocławiu (Offensiva), nagrodę specjalną w Kielcach (NURT 2005).

Wydał dotychczas m.in. książki: "Syberyjska sekta wissarionowców jako fenomen społeczno-religijny", "Mały człowiek. O współczesnym reportażu w Rosji", "Łuskanie światła. Reportaże rosyjskie", "Głubinka. Reportaże z Polski", "Schyłek zimy. Bajka dokumentalna", "Krasnojarsk zero", „Innego piekła nie ma. Rozmowy o religii" (ostatnie dwie: razem z Bartoszem Jastrzębskim). W 2022 roku ukazała się jego najnowsza książka reporterska „Szuka. Krajobraz po imperium”.