Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej

YT | FB | PL/EN

Uniwersytet Wrocłaawski

Detektor - konkurs fact-checkingowy

Jesteś studentem, który pasjonuje się tematem fałszywych treści i dezinformacji w mediach społecznościowych? Trafiłeś w dobre miejsce, ponieważ rusza II edycja akademickiego konkursu fact-checkingowego „DETEKTOR”. To wydarzenie kierowane do studentów z całej Polski!

Rozważania nad problemem fałszywych informacji trwają od lat; w 1968 roku Stanisław Lem w powieści „Głos Pana” pytał: „co zrobić tam, gdzie doniosły fakt ginie w powodzi falsyfikatów, a głos prawdy zagłuszony zostaje niesamowitą wrzawą…?”. To właśnie poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie jest najważniejszym celem konkursu „DETEKTOR”, który od 2022 roku organizuje Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.

Aby wziąć udział w fact-checkingowym konkursie „DETEKTOR” należy:


Czy będzie to poruszający artykuł? A może edukacyjny podcast lub kreatywna grafika? Ogranicza cię jedynie wyobraźnia! Gotową pracę należy przesłać przez formularz dostępny pod adresem: https://tinyurl.com/formularz-detektor. Formularz pozostaje otwarty do 15.03.2023. Twórcy najlepszych prac zakwalifikują się do etapu finałowego, w którym poznają specjalne techniki weryfikacji fałszywych informacji, a następnie 03.04.2023 zmierzą się z 10 finałowymi zadaniami dot. analizy dezinformacji w sieci.

Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody! Najlepszy fact-checker spośród wybranych otrzyma możliwość odbycia wakacyjnego stażu w Stowarzyszeniu Demagog – u głównego patrona wydarzenia i pierwszej polskiej organizacji fact-checkingowej, która analizuje wypowiedzi polityków i walczy z nieprawdziwymi informacjami w mediach społecznościowych. Więcej na temat nagród znajdziesz na facebookowej stronie wydarzenia.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym patronatem JM rektora UG prof. dr. hab. Piotra Stepnowskiego oraz patronatem Stowarzyszenia Demagog, Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej (PTKS), Komisji Europejskiej w Polsce, Polskiej Akademii Nauk, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT), The Central European Digital Media Observatory (CEDMO), Google News Initiative, CyberDefence24 i Projektu Pulsar.

W składzie kapituły tegorocznej edycji zasiądą prof. Małgorzata Łosiewicz (Uniwersytet Gdański), prof. Iwona Hofman (PTKS i PAN), prof. Karina Stasiuk-Krajewska (Uniwersytet SWPS i CEDMO), dr Aleksandra Monkos (Stowarzyszenie Demagog), Bartosz Zadura (Komisja Europejska w Polsce), Teresa Brykczyńska (KRRiT), Daniel Rząsa (Google News Lab), Karol Jałochowski (Projekt Pulsar) oraz Adam Majchrzak (Uniwersytet Gdański i Stowarzyszenie Demagog).

Więcej informacji:

LINK

Regulamin konkursu:

LINK