Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej

YT | FB | PL/EN

Uniwersytet Wrocłaawski

Studia i Perspektywy Medioznawcze

Szanowni Państwo, w kwietniu 2017 roku mieliśmy okazję świętować we Wrocławiu dziesięciolecie Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej oraz Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. W tym roku pragniemy ponownie spotkać się z Państwem we Wrocławiu na konferencji naukowej, którą planujemy jako pierwszą z cyklu „Studia i perspektywy medioznawcze”. Wierzymy, że wpisze się ona w kalendarz ważnych spotkań przedstawicieli nauk o mediach oraz innych dyscyplin, w zakresie zainteresowań których znajdują się media i komunikowanie.

Proponujemy, aby nasze najbliższe spotkanie odbyło się pod hasłem „Media a społeczeństwo – współczesne problemy i wyzwania”. Jesteśmy bowiem przekonani, że relacje między mediami a społeczeństwem są kluczowym obiektem badań medioznawczych. Media mają powinności wobec społeczeństw, a ich twórcy powinni kierować się ideą społecznej odpowiedzialności. Media mają siłę kształtowania społecznych zachowań, są w stanie kreować postawy obywatelskie w społeczeństwie, mogą jednak także mieć dysfunkcyjny charakter generując społeczne konflikty, niepokoje czy też społecznie niepożądane zachowania i postawy. Media mogą pełnić wobec społeczeństwa funkcje edukacyjno-poznawcze, ale mogą także zniekształcać rzeczywistość przez świadome działania dziennikarzy i ludzi mediów lub z powodu braku ich kompetencji. Wiele zjawisk obecnych współcześnie na polskiej scenie medialnej może niepokoić i domaga się wskazania, opisu i analizy, dlatego liczymy szczególnie na wystąpienia poświęcone polskiej rzeczywistości medialnej. Równocześnie zakładamy, że referaty poddające charakterystyce zjawiska obecne w innych systemach medialnych i środowiskach dziennikarskich mogą stanowić wartościową podstawę do zestawień z polskim realiami.

Informacje logistyczne

Licząc na Państwa obecność na naszej konferencji, czekamy na zgłoszenia za pośrednictwem internetowego formularza do 30 marca 2018 r. W przypadku jakichkolwiek pytań i wątpliwości pozostajemy do Państwa dyspozycji pod adresem poczty elektronicznej (konferencja.sipm@uwr.edu.pl).

W ramach opłaty konferencyjnej, która wynosi 250 zł, zapewniamy publikację tekstów zaakceptowanych przez recenzenta, materiały konferencyjne, obiad i uroczystą kolację 14 maja oraz obiad 15 maja. Opłatę konferencyjną proszę dokonać do 30 kwietnia 2018 roku na konto nr: (nr konta podamy w najbliższych dniach).

Komitet organizacyjny

 • dr Paweł Urbaniak: e-mail | profil
 • dr Katarzyna Konarska e-mail | profil
 • Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej
  Uniwersytet Wrocławski
  ul. Joliot-Curie 15
  50-383 Wrocław
  (dopisek: Studia i Perspektywy Medioznawcze)
  kontakt: e-mail
  strona konferencji: link
  formularz kontaktowy: link