Institute of Journalism and Social Communication

YT | FB | PL/EN

Uniwersytet Wrocławski

Zakład Medioznawstwa

Zakład Medioznawstwa

Profil naukowy Zakładu w znacznej mierze wiąże się z naszą aktualną bądź prowadzoną wcześniej aktywnością zawodową w szeroko rozumianym sektorze medialnym i piarowskim. Zdobyte doświadczenia w redakcjach, strukturach PR czy w filmie dokumentalnym nadają prowadzonym przez nas zajęciom szlif tak cenionych przez studentów autentycznych warsztatów. Nawiązane przed laty, w ramach organizowanego przez nas Międzynarodowego Festiwalu Mediów, kontakty z zagranicznymi i krajowymi ośrodkami  medioznawczymi przybierają dziś bardziej zindywidualizowaną postać, ale na szczególną uwagę zasługują zainicjowane przed laty przez prof. Piotra Kowalskiego, a obecnie współorganizowane wraz z Zakładem Teorii Komunikacji Społecznej doroczne konferencje naukowe Colloquia Anthropologica et Communicativa gromadzące wybitnych polskich humanistów.

Zatrudnieni

prof. dr hab. Aleksander Woźny

prof. dr hab. Aleksander Woźny

kierownik zakładu
Website
dr Paweł Baranowski

dr Paweł Baranowski

Adiunkt
Website
dr Dorota Dyksik

dr Dorota Dyksik

adiunkt
dr hab. Katarzyna Konarska

dr hab. Katarzyna Konarska

Adiunkt
Website
dr Michał Rydlewski

dr Michał Rydlewski

Adiunkt

Dokonania

Dr Agnieszka Zwiefka-Chwałek jest również autorką filmów dokumentalnych "Albert Cinema" (2013, koprodukcja TVP1) i "Królowa Ciszy" (2014, koprodukcja m.in. z HBO Europe i ARTE). Laureatka wielu prestiżowych nagród, w tym Srebrnego Roga na Karkowskim Festiwalu Filmowym dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego, Wielkiego Złotego Nanuka na festiwalu Flahertiana w Perm, Uranii na festiwalu LET'S CEE w Wiedniu i nagrody Powiększenie na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Film był pokazywany na ponad 40 festiwalach na całych świecie i emitowany przez takie stacje telewizyjne jak HBO, ARTE, RAI, YLE, SVT.

 

W zestawie doniosłych publikacji pracowników naukowych, mocno związanych z Zakładem Medioznawstwa, znajduje się także książka dra Michała Rydlewskiego „Żeby widzieć, trzeba wiedzieć. Kulturowy wymiar percepcji wzrokowej”(Oficyna Wydawnicza Epigram, 2016)