Institute of Journalism and Social Communication

YT | FB | PL/EN

Uniwersytet Wrocławski

Marian Maciejewski

| Współpracownik

Contact

Office hours

O mnie

Debiutowałem w roku 1974 w radiowej audycji „Studio 202”. W latach 70. ub. wieku współpracowałem m. in. z tygodnikiem „Wiadomości”, w stanie wojennym wycofałem się ze współpracy z mediami, pisałem w drugim obiegu.  W roku 1990 współtworzyłem wrocławski oddział „Gazety Wyborczej”, w której pracowałem prawie 17 lat jako reporter, redaktor, szef działu kryminalnego. Obecnie współpracuję z miesięcznikiem „Press”. Od 2004 roku jestem w zarządzie Oddziału Dolnośląskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (pełnione funkcje: skarbnik, sekretarz, wiceprzewodniczący). Zajęcia ze studentami w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego prowadzę od października 2005 roku. Doktorat zrobiłem z języka mediów i języka prawa. (2011 r.) Jestem też członkiem Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej.

Rok 2004 – nominacja do nagrody „Grand Press” w kategorii dziennikarstwo śledcze za cykl publikacji o przestępstwach we wrocławskim sądownictwie. Wszystkie nominowane teksty zebrane zostały w książce "Dziennikarskie hity 2004" (Wyd. Press, Warszawa 2005). Przyczynienie się do zmiany interpretacji art. 213 Kodeksu karnego. 12 maja 2008 roku Trybunał Konstytucyjny przychylił się do wniosku Mariana Maciejewskiego i uznał, że dziennikarz ujawniający faktyczne nieprawidłowości w działaniach funkcjonariuszy publicznych nie powinien dodatkowo udowadniać, że ujawnienie to zgodne jest z interesem społecznym. Przed Trybunałem dziennikarza reprezentował zmarły w 2009 r. prof. Zbigniew Hołda  z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. 
  
Uczestnik międzynarodowych warsztatów dla dziennikarzy słowackich (Bratysława, wrzesień 2006) oraz licznych konferencji naukowych dotyczących mediów oraz etyki. Publikacje znajdują się w następujących antologiach: "Fakt vs. Opinia" (wyd. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Warszawa 2010), "Dziennikarskie perspektywy specjalizacji" (wyd. Konsorcujm Akademickie Kraków-Rzeszów-Zamość 2010), "Etyka Dziennikarska. Edukacja.Teoria. Praktyka" (Wyd. Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowksiej, Lublin 2012). Autor książki "Kulisy dziennikarstwa, czyli granice wolności kija" (wyd. Prószyński i Spółka, Warszawa 2009 r.). Autor kilku badawczo-historycznych reportaży o najciekawszych, a nie do końca poznanych wydarzeniach powojennego Wrocławia. Zamieszczone zostały w zbiorze "Akta W" (wyd. Atut, Wrocław 2005 r.); TVP3 opracowała telewizyjną wersję tych reportaży, były wielokrotnie emitowane. 

Wygrany przez Mariana Maciejewskiego proces cywilny z prezesem Sądu Rejonowego Wrocław Krzyki zainspirował Agnieszkę Kwasigroch i Edwarda Mikołajczyka do napisania książki „Czy wolno” - która – jak napisali we wstępie - ma pomagać dziennikarzom w omijaniu raf, unikaniu niepotrzebnego ryzyka w tym zawodzie oraz sprawnym dochodzeniu swego przed sądem.