Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej

YT | FB | PL/EN

Uniwersytet Wrocłaawski

Wykłady Lecha Majewskiego

header photo

Ukryty język symboli w kulturze i sztuce

W ramach przedmiotu opcyjnego Symbolizm w kulturze i sztuce Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, w semestrze zimowym roku akademickiego 2016/2017 odbędzie się cykl pięciu wykładów mistrzowskich jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów – Lecha Majewskiego pt. Ukryty język symboli w kulturze i sztuce. Wykłady będą miały otwarty charakter i są skierowane do wszystkich studentów wrocławskich uczelni, którzy chcą poznać i poszerzyć swoją wiedzę o kulturze i sztuce. Artysta, jako „praktyk sztuki”, proponuje poszukiwanie w tekstach kultury metajęzyka odniesień, pozwalającego na intuicyjny, czasem wręcz emocjonalny odbiór ukrytych w tych tekstach symboli. Na przykładach klasycznych dzieł omawia mechanizmy konstruowania podprogowego przekazu i sposoby jego deszyfrowania. Mówi także o własnych doświadczeniach artystycznych i sposobach budowania świata w sztuce.

Lech Majewski należy do grona najoryginalniejszych artystów współczesnego świata. Znany głównie jako reżyser takich filmów jak: „Wojaczek”, „Angelus”, „Ogród rozkoszy ziemskich”, „Młyn i krzyż”, „Onirica – Psie Pole”, w swojej twórczości wykracza znacznie poza obszary kina. Jest pisarzem, malarzem, kompozytorem, scenarzystą i reżyserem. Od drugiej połowy lat siedemdziesiątych XX wieku jako multiartysta realizuje konsekwentnie i bezkompromisowo dzieła trudne i skomplikowane, zarówno w warstwie treści jak i formy, a najbardziej charakterystycznymi cechami jego twórczości są intertekstualność i przekraczanie granic mediów oraz symbolizm.

 

Terminy wykładów

  • Wykłady odbędą się 14.11, 21.11, 5.12, 12.12 i 9.01 (poniedziałki) w Sali Kameralnej Zachodniej Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu, ul. Joliot-Curie 15 o godz. 16:50-20:00.
  • Koordynatorem przedmiotu jest Piotr Kurowski