Studenckie Jury "Słowa bez granic"

Laudacja

Werdykt Studenckiego Jury Nagrody za Reportaż Literacki im. Ryszarda Kapuścińskiego za rok 2018 W roku 2018 nagrodę „Słowa bez Granic” otrzymuje Ben Rawlence za książkę Miasto cierni. Największy obóz dla uchodźców

Ryszard Kapuściński pisał, że „kto chce zrozumieć Afrykę powinien czytać Szekspira”. Po przeczytaniu reportażu Miasto cierni nie mamy wątpliwości, że kto chce zrozumieć los uchodźców powinien przeczytać Bena Rawlencea.

• Dlaczego susza wygania ludzi z Mogadiszu do miasta namiotów w Dadaab?
  • Dlaczego rząd w Kenii wstrzymuje budowę baraków dla uchodźców i woli, żeby czterystu tysięczny tłum wegetował w namiotach na sawannie.
  • Dlaczego mieszkańcy obozu próbują się stamtąd wydostać i kupują miejsce na łodziach śmierci?

Reporter oprowadza nas po mieście namiotów i barwnie opisuje życie dziewięciu jego mieszkańców. Mają te same marzenia co my, ale ich życie uzależnione jest od pomocy humanitarnej.

Nagrodę Słowa bez Granic studenckie jury przyznaje w tym roku Benowi Rawlenceowi za umiejętność łączenia precyzji faktograficznej z rozmachem narracyjnym, a także za bezstronność i wrażliwość, których używa, opowiadając o Mieście cierni.

Ryszard Kapuściński wrote that, Who wants to understand Africa should read Shakespeare”. After reading City of Thorns reportage, we have no doubt that if one wants to understand refugees’ fate they should read Ben Rawlence.

• Why does draught banish people from Mogadishu to the city of tents in Dadaab?
  • Why does the government in Kenya stop barrack building and prefers for four hundred thousand people to vegetate in tents in the desert?
  • Why do citizens of the camp try to get out of it and embark on death boats?

The reporter walks us around the city of tents and graphically describes the lives of nine citizents. They have the same dreams as we do, but their lives depend on humanitarian help.

The student jury awards Ben Rawlence with Słowa bez Granic prize for his ability to join factual precision with narrative richness and also for his impartiality and sensitivity when portraying the city of thrones”.

Nagroda 'Słowa bez Granic'

20 maja 2018 podczas Gali wręczenia Nagród za Reportaż Literacki im. Ryszarda Kapuścińskiego w Muzeum Polin, Studenci naszego Instytutu wręczyli Nagrodę Słowa bez Granic swojemu Laureatowi.

Słowa bez granic

Już po raz piąty Studenci DZiKS tworzą Jury Słowa bez Granic. Czytamy i interpretujemy 10 najlepszych książek nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. W poprzednich latach wyróżnienie Studentów otrzymali: Mark Danner, Magdalena Grzebałkowska, Karolina Domagalska i Martin Caparrós. Kto w tym roku będzie naszym laureatem? Dowiemy się już w maju na Gali w Warszawie. Jednak zanim ogłosimy nasz werdykt zapraszamy do lektury recenzji nominowanych książek.

- Urszula Glensk

Fotografia

Marin Caparros, Hanna Ciesielska, Maciej Wróbel. Wręczenie nagrody Studentów na Gali w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, 20 maja 2017

Recenzje

• Wojciech Kosek - Obcy we własnym kraju ­  o przeskakiwaniu muru empatii słów kilka (do pobrania).
  • Justyna Tkaczyńska - Podręcznik do reprywatyzacji (do pobrania).
  • Anna Rozwadowska - O większości, która została mniejszością (do pobrania).
  • Mateusz Kowalski - Warte grzechu (do pobrania).
  • Wojciech Kosek - A co ja mam o tym myśleć? (do pobrania).
  • Mateusz Tworkowski - A dlaczego ja mam napisać recenzję tej książki? (do pobrania).
  • Kamil Rogólski - Jak studnia bez dna. Recenzja książki: "Petersburg: miasto snu" (do pobrania).
  • Paulina Łysikowska - Nie taka mała zbrodnia (do pobrania).
  • Paulina Łysikowska - Sendlerowa. W ukryciu Anna Bikont (do pobrania).
  • Zuzanna Sadowska - Miasto Cierni. Największy obóz dla uchodźców (do pobrania).
  • Paweł Krakowiak - Zła książka o złych rzeczach, czyli dlaczego Porwane sprawia czytelnikowi zawód? (do pobrania).
  • Antoni Cichy - Oko w oko z mitem (do pobrania).