Kongres LEMologiczny w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej

Kongres LEMologiczny

Szanowni Państwo. Uprzejmie zapraszamy do udziału w Kongresie LEMologicznym, który organizowany jest w ramach projektu ESK 2016 m.in. przez Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego w dniach 28-30.11.2016.

Stanisław Lem – jeden z najwybitniejszych umysłów naszego kontynentu przełomu XX i XXI wieku – intrygował wiedzą, erudycją i wizjonerskimi koncepcjami na temat przyszłości naszej planety oraz ludzkiego gatunku. Jego książki uczyły i bawiły kilka pokoleń czytelników w różnych krajach – przetłumaczono je na ponad 40 języków. Amerykański pisarz Philip K. Dick podejrzewał nawet, że pod nazwiskiem LEM ukrywał się cały zespół ekspertów naukowych i pisarzy. Podczas Kongresu najznamienitsi przedstawiciele wielu odległych od siebie specjalności: astronomowie, matematycy, fizycy, informatycy, biolodzy, genetycy, literaturoznawcy, językoznawcy, filozofowie, etycy, socjologowie i filmoznawcy pochylą się nad koncepcjami oraz wizjami świata zawartymi w dziełach autora Solaris.

Trzydniowe wydarzenie we Wrocławiu będzie z jednej strony podsumowaniem stanu wiedzy na temat biografii i twórczości Stanisława Lema, z drugiej – pokaże, z jakich dziedzin nauki pisarz czerpał inspirację oraz na które z nich oddziaływał osobiście. Kongresowi towarzyszyć będą pokazy filmowe i dedykowany pisarzowi koncert jazzowy zatytułowany „Lem session”.

Ostatniego dnia 30 listopada 2016 panel poświęcony tłumaczeniom Lema "Lem w przekładach" odbędzie się o godz. 15:00-17:00 w Klubie Proza Domu Literatury ul. Przejście Garncarskie 2, a biletowany koncert: Lem Session o godz. 19:00 w Biurze Festiwalowym Impart ul. Mazowiecka 17. Grają:   Piotr Wojtasik (trąbka), Joris Tepee (kontrabas), Wolfgang Reisinger (perkusja), Józef Skrzek (instr. klawiszowe), Igor Pietraszewski (shaku hachi, saksofon). Bilet: 30 zł.

• I dzień Kongresu: 28 listopada 2016
    Kino Nowe Horyzonty, sala 6, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21