Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej

YT | FB | PL/EN

Uniwersytet Wrocłaawski

Konferencja naukowa: Studia i Perspektywy Medioznawcze

header photo

Szanowni Państwo, w kwietniu 2017 roku mieliśmy okazję świętować we Wrocławiu dziesięciolecie Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej oraz Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. W tym roku pragniemy ponownie spotkać się z Państwem we Wrocławiu na konferencji naukowej, którą planujemy jako pierwszą z cyklu „Studia i perspektywy medioznawcze”. Wierzymy, że wpisze się ona w kalendarz ważnych spotkań przedstawicieli nauk o mediach oraz innych dyscyplin, w zakresie zainteresowań których znajdują się media i komunikowanie.

program konferencji: link

Proponujemy, aby nasze najbliższe spotkanie odbyło się pod hasłem „Media a społeczeństwo – współczesne problemy i wyzwania”. Jesteśmy bowiem przekonani, że relacje między mediami a społeczeństwem są kluczowym obiektem badań medioznawczych. Media mają powinności wobec społeczeństw, a ich twórcy powinni kierować się ideą społecznej odpowiedzialności. Media mają siłę kształtowania społecznych zachowań, są w stanie kreować postawy obywatelskie w społeczeństwie, mogą jednak także mieć dysfunkcyjny charakter generując społeczne konflikty, niepokoje czy też społecznie niepożądane zachowania i postawy. Media mogą pełnić wobec społeczeństwa funkcje edukacyjno-poznawcze, ale mogą także zniekształcać rzeczywistość przez świadome działania dziennikarzy i ludzi mediów lub z powodu braku ich kompetencji. Wiele zjawisk obecnych współcześnie na polskiej scenie medialnej może niepokoić i domaga się wskazania, opisu i analizy, dlatego liczymy szczególnie na wystąpienia poświęcone polskiej rzeczywistości medialnej. Równocześnie zakładamy, że referaty poddające charakterystyce zjawiska obecne w innych systemach medialnych i środowiskach dziennikarskich mogą stanowić wartościową podstawę do zestawień z polskim realiami.

Informacje logistyczne

Licząc na Państwa obecność na naszej konferencji, czekamy na zgłoszenia za pośrednictwem internetowego formularza do 30 marca 2018 r. W przypadku jakichkolwiek pytań i wątpliwości pozostajemy do Państwa dyspozycji pod adresem poczty elektronicznej (konferencja.sipm@uwr.edu.pl).

W ramach opłaty konferencyjnej, która wynosi 250 zł, zapewniamy publikację tekstów zaakceptowanych przez recenzenta, materiały konferencyjne, obiad i uroczystą kolację 14 maja oraz obiad 15 maja. Opłatę konferencyjną proszę dokonać do 30 kwietnia 2018 roku na konto nr 68 1090 2503 0000 0001 1131 0115 (w tytule proszę wpisać nr konferencji: 7003/2012/18 + imię i nazwisko osoby wpłacającej).

Komitet organizacyjny

 • dr Paweł Urbaniak: e-mail | profil
 • dr Katarzyna Konarska e-mail | profil
 • Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej
  Uniwersytet Wrocławski
  ul. Joliot-Curie 15
  50-383 Wrocław
  (dopisek: Studia i Perspektywy Medioznawcze)
  kontakt: e-mail
  strona konferencji: link
  program konferencji: link