Interkulturowy warsztat: Komunikacyjne i kulturowe konstrukcje wykluczenia

Zapraszamy do udziału w międzynarodowych warsztat z cyklu "komunikacja komunikuje". Temat nadchodzących warsztatów to: "Komunikacyjne i kulturowe konstrukcje wykluczenia". Warsztaty odbędą się w terminie 13-19.02.2017 w Oerlinghausen (Niemcy).

Komunikacyjne i kulturowe konstrukcje wykluczenia

Wykluczenie to kategoria, która odmieniana jest przez wszystkie przypadki i we wszystkich systemach społecznych. Zatem postrzegana i utożsamiana może być różnie: w kategoriąch wykluczeń ekonomicznych, prawnych, politycznych, kulturowych na poziomie grup i organizacji. Ale nie tylko. Właśnie współczesnym obrazom wykluczeń z uwzględnieniem zrównoważonego projektowania komunikacji chcemy dedykować serię warsztatów pt. „komunikacja komunikuje”. Chcemy przyjrzeć się problemowi wykluczenia w różnych obszarach otaczającej nas rzeczywistości, by móc zrozumieć problem. Zrozumienie traktujemy tutaj jako punkt wyjścia w projektowaniu. Tym samym serdecznie Państwa zapraszamy do tego procesu w formie interkulturowych warsztatów kompetencyjnych.

Ciekawi nas, jak powstają obrazy rzeczywistości i jak te obrazy przekładają się na komunikacje i dalej na (nie)działanie systemu społecznego. Główny nacisk kładziemy na podobieństwa i różnice w różnych konstruktach wykluczenia — w różnych komunikacjach i w różnych językach. Naszym celem jest poznanie, a dążeniem (marzeniem) — projektowanie (komunikacji).

Tematy i metody:

• społeczna konstrukcja rzeczywistości
  • wykluczenie społeczne
  • przestrzenie komunikacji i obszary wykluczenia
  • obserwacja, odkrywanie i nazywanie
  • językowe i kulturowe obrazy świata
  • zrównoważone projektowanie komunikacji
  • generatywna praca z obrazem (obcym i własnym)
  • kreatywny warsztat w oparciu o metodę design thinking
  • interkulturowy teamwork i teammanagement
  • partycypacja w interdyscyplinarnym projekcie
  • interkulturowe uczenie się ze sobą, o sobie, dla siebie
  • wymiana, dyskusja, nowe doświadczenia i znajomości

Uczestnictwo:
Zapraszamy zainteresowanych projektowaniem komunikacji i pracą warsztatową, multiplikatorów i studentów różnych kierunków i wszelkich dziedzin, którzy nie ukończyli 26 lat; ciekawych świata, innych i nowego, zmotywowanych do pracy w interkulturowym i interdyscyplinarnym zespole. Zapraszamy do aktywnego udziału w roli obserwatorów, designerów, prelegentów i dyskutantów. zachęcamy do zaprezentowania własnych obserwacji, badań i doświadczeń w temacie wykluczenia (krótkich (max 15-min.) wystąpień). prosimy o przywiezienie ze sobą fotografii (własnych lub reprodukcji), pokazujących Państwa widzenie (wyobrażenie) wykluczenia społecznego.

Organizatorzy:

• HVHS St.Hedwigs-Haus e.V. Institut für Migrationsund Aussiedlerfragen w Oerlinghausen (www.st-hedwigshaus.de
  • Zakład communication design Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego (http://pk.uni.wroc.pl/)
  • Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (http://www.pnwm.org)

Prowadzenie:

• Dr Dorota Płuchowska – doświadczony dydaktyk, trener i wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, Zakład Communication Design Uniwersytetu Wrocławskiego
  • Dr Mariusz Wszołek – projektant i wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, Zakład Communication Design Uniwersytetu Wrocławskiego

Opłaty:
Koszt: 60 euro (pobyt/nocleg/wyżywienie/materiały) + koszty podróży (zwrot kosztów podróży w wysokości stawki zryczałtowanej ok. 140 zł. po rozliczeniu projektu). Warsztaty są dofinansowane przez Polsko—Niemiecką Współpracę Młodzieży.

Zapisy i kontakt

• Formularz zgłoszeniowy: link
  • Kontakt dla uczestników z polski: e-mail
  • Kontakt dla uczestników z niemiec: e-mail