Drugi semestr Akademii Dokumentalnej

Program Akademii Dokumentalnej

27 lutego w Dolnośląskim Centrum Filmowym rusza drugi semestr Akademii Dokumentalnej – jedynego w Polsce programu edukacyjnego opartego na filmach dokumentalnych. Dzięki współpracy Against Gravity, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Odry – Film, wrocławscy studenci oraz wszyscy wolni słuchacze po raz kolejny będą mieli szansę zapoznać się z największymi osiągnięciami współczesnego kina dokumentalnego. Program Akademii stanowi twórczą kontynuację idei przyświecającej jednemu z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń filmowych w Polsce – Festiwalowi Millennium Docs Against Gravity (12 – 21 maja 2017 r.). W pierwszym semestrze zajęć przybliżyliśmy studentom sylwetki Mistrzów Współczesnego Dokumentu – m. in. Wernera Herzoga, Wima Wendersa czy Pawła Łozińskiego.

W drugim semestrze pozostaniemy wierni mistrzom kina i pokażemy filmy zrealizowane przez tak ważnych reżyserów jak Michel Gondry („Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy?”), Ari Folman („Walc z Baszirem”) czy James Marsh („Projekt NIM”). Większą niż dotychczas uwagę zwrócimy na bohaterów filmów dokumentalnych – postacie jedyne w swoim rodzaju, a jednak związane z procesami wywierającymi wpływ na życie nas wszystkich. Charakterystyka ta pasuje choćby do bohaterki „#ChicagoGirl. Facebookowej rewolucji”, której działania w mediach społecznościowych wpłynęły na kształt protestów społecznych w Syrii, czy kontrowersyjnych aktywistów ekologicznych z „Fuck For Forest”. Silnym punktem Akademii będą pokazy przedpremierowe: nagrodzona na ostatnim MDAG „Sonita”, wyróżniony podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni „Zud”, a także seans – niespodzianka zaplanowany przez nas w trakcie Festiwalu Millennium Docs Against Gravity w maju

Karnet obejmujący wstęp na 14 cotygodniowych projekcji kosztuje 150 zł. Cena biletu na pojedynczy seans, w ramach wolnych miejsc, wynosi 15 zł. Każdy pokaz zostanie uzupełniony o prelekcję i dyskusję, które pozwolą jeszcze bardziej wgłębić się w naturę prezentowanych dzieł. Koordynatorem merytorycznym Akademii jest Piotr Czerkawski – doktorant Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, krytyk filmowy oraz dziennikarz kulturalny.

• Serwis internetowy Akademii Dokumentalnej: link
  • Profil na portalu Facebook: link